Miksi Ilmaishuone?
Tekstiilien uudelleenkäyttö ja kierrätys ovat keskeisiä askelia kohti kestävämpää tulevaisuutta. Nextiilissä olemme työskennelleet tämän asian eteen vuodesta 2015 alkaen ja kehittäneet alaa hakemalla parhaita toimintamalleja ja kouluttamalla asiantuntijoita kiertotalouden toimintaperiaattein. Nyt 10-vuotisjuhlavuotemme kunniaksi otimme merkittävän askeleen kestävän kehityksen edistämiseksi avaamalla Ilmaishuoneen kierrätysmyymälämme yhteyteen. Vaikka ilmaisten materiaalien tarjoaminen ei ole meille uutta – vuonna 2024 lahjoitimme yli 10 % vastaanottamastamme tekstiilimäärästä paikalliseen hyväntekeväisyyteen – Ilmaishuone on huomattava panostus uudelleenkäytön lisäämiseksi ja yhteisömme tukemiseksi.

“Katsomme, että vaateavun tarjoaminen on tärkeää ja haluamme olla osaltamme lisäämässä seudullista hyväntekeväisyyttä. Haluamme osoittaa, että second handin hyödyntäminen voi näyttää myös tältä", kertoo toiminnanjohtajamme Sari Tuomaala.
Ilmaishuoneen tarkoituksena on jakaa vaatteita, kodintekstiilejä ja käsityömateriaaleja ilmaiseksi yksityishenkilöille ja yhdistyksille nostaaksemme uudelleenkäyttöastetta ja samalla vastata kasvavaan vaateavun tarpeeseen Pirkanmaalla.
Avajaiset ja aukioloajat
Nextiilin Ilmaishuone Tampereella, Lielahdessa, avattiin 20.1.2025 ja se on avoinna joka päivä Nextiilin ja Lielahden kierrätyskeskuksen aukioloaikojen mukaisesti. Tämä takaa, että mahdollisimman moni voi hyödyntää palveluaan omien aikataulujensa mukaan. Ilmaishuoneen ajantasaiset aukioloajat löytyvät täältä.
Kenelle Nextiilin Ilmaishuone on tarkoitettu?
Ilmaishuone on avoin kaikille. Se ei ole pelkkä vaateapua tarvitseville suunnattu tila, vaan monipuolinen resurssi kaikille, jotka arvostavat kestävää kulutusta ja luovuutta:
Ekologisesti tiedostavat asiakkaat voivat löytää uudelleenkäyttöön sopivia tuotteita ja materiaaleja.
Taiteilijat ja käsityöläiset voivat hyödyntää kangaspaloja ja muuta käsityömateriaalia luovissa projekteissaan.
Yksityishenkilöt ja yhdistykset voivat hakea omaan käyttöönsä tarvitsemiaan vaatteita ja kodintekstiilejä.
Miten Ilmaishuone toimii?
Ilmaishuoneen kaikki tuotteet ovat pirkanmaalaisilta kotitalouksilta Nextiilille lahjoitettuja, ja ne käyvät aina läpi lajittelumme. Valikoimme huoneeseen tuotteita, jotka eivät sellaisenaan sovellu myyntiin, mutta jotka ovat yhä käyttökelpoisia. Näihin kuuluvat esimerkiksi:
Myymäläpoistot ja sesongin ulkopuoliset tuotteet, kuten talvihansikkaat keskellä kesää.
Pikkuvikaiset tuotteet, kuten vaatteet, joista puuttuu nappi tai joissa on pieni tahra.
Ylitarjontatuotteet tai esimerkiksi omaan myymäläämme liian pienet kangaspalat.

Mukaan huoneesta saa ottaa omiin tarpeisiin yhden kassillisen materiaalia kerrallaan. Tämä siksi, että tahdomme antaa mahdollisimman monelle ilon löytää jotain hyödyllistä itselleen. Mukaan kannattaa ottaa oma kassi, tai vaihtoehtoisesti sellaisen voi ostaa Nextiilin tai Kierrätyskeskuksen kassalta.
Pyydämme myös, että kuten kaikissa hankinnoissa, asiakkaamme ottaisivat materiaalia vain tarpeeseen, ei siksi, että se on ilmaista. Siinä missä uudelleenkäyttö on hyväksi ja suositeltavaa, ylikulutus (ilmaisissakaan asioissa) ei ole kestävän kehityksen mukaista.
Puhtautta ja hygieniaa – murtamassa myyttejä
Ilmaishuoneen suunnitteluvaiheessa kysyimme asiakkailtamme, olisiko hyvä, jos tarjoaisimme ilmaiseksi myös pikkuvikaisia tuotteita. Näitä voisi olla esimerkiksi vaate, jonka vetoketjun vedin on rikkoontunut tai laatutakki, jossa on hieman meikkivoidetta kauluksessa (ohjeista huolimatta niitä vielä meille lahjoitetaan), eli tuotteita, joiden elinkaari on pienellä korjauksella tai tahranpoistolla jatkettavissa.

Kyselyn perusteella suurin osa asiakkaista arvostaa pikkuvikaisia tuotteita ja näkee niissä mahdollisuuden. 86 % vastaajista koki, että pienten vikojen ei tule olla este uudelleenkäytölle. Kyselyssä esiin noussut huoli liittyi poikkeuksetta hygieniaan. Osa vastaajista piti mahdollisena, että huoneen tuotteet alkavat haista. Ymmärrettävä epäilys, mutta siinä lajittelutiimimme tulee apuun.
Lajittelutiimi varmistaa, että Ilmaishuoneeseen päätyvät tuotteet ovat asiallisessa kunnossa - siis sellaisia, joita voisimme itsekin kuvitella ottavamme itsellemme.
Haisevat, homeiset tai eritetahroja sisältävät tekstiilit eivät koskaan päädy Ilmaishuoneen valikoimiin.
Ilmaishuonetta täyttää vain Nextiilin henkilökunta, eli sinne ei saa suoraan viedä mitään, vaan kaikki lahjoitukset - myös ilmaishuoneeseen tarkoitetut - vastaanotetaan lahjoitusrullakoihimme.
Suosittelemme aina kaikille second hand -tuotteille, olivatpa ne sitten Ilmaishuoneestamme, kirpputoreilta tai muista kierrätyspaikoista, pesua tai vähintään pakastusta ennen käyttöönottoa.
Haluatko osallistua?
Voit tukea Ilmaishuoneen toimintaa lahjoittamalla puhtaita ja käyttökuntoisia vaatteita ja kodintekstiilejä Nextiilin keräykseen. Näin varmistamme, että mahdollisimman suuri osa materiaaleista päätyy uudelleenkäyttöön paikallisesti.
Olemme avanneet myös MobilePay-tilin, johon voit lahjoittaa valitsemasi summan auttaaksesi meitä pitämään Ilmaishuoneen käynnissä jatkossakin. MobilePay-numeromme on 21054. Nextiili ry on poliittisesti ja uskonnollisesti sitoutumaton voittoa tavoittelematon rekisteröity yhdistys. Jos olet kiinnostunut yhteistyöstä tai haluat lisätietoa, ota meihin yhteyttä!
Jenny | Nextiili
留言